2019 Oscar-vindere inkluderer Green Book, Rami Malek, Olivia Colman, Ruth Carter, Spike Lee

Peter Farrelly s' Grøn bog 'vandt aftenens toppræmie og slog folk som Alfonso Cuarons' Rom ' George Lanthimos ' 'Favoritten' og Bryan Singers ' Bohemian Rhapsody ' for æren af ​​bedste film. Cuarons passionsprojekt gav ham prisen for bedste instruktør sammen med bedste film og bedste fremmedsprogede film. Olivia Colman modtog prisen for bedste skuespillerinde for sit arbejde i Lanthimos' mørke periodeværk, og Rami Malek vandt Bedste mandlige hovedrolle for sin skildring af Freddie Mercury i 'Bohemian Rhapsody'.

Det var en spændende aften med mange førstegangsvindere: Spike Lee modtog sin første Oscar for bedste tilpassede manuskript med ' BlackKkKlansman ,' og den legendariske kostumedesigner Ruth Carter vandt for Marvels ' Sort panter ,' bliver den første sorte kvinde til at vinde for bedste kostumedesign.

En komplet liste over vindere fra dette års Oscar-uddeling er nedenfor:



Bedste billede

'Sort panter'
“BlackKkKlansman”
'Bohemian Rhapsody'
“ Favoritten ”
'Grøn bog' (VINDER)
'Rom'
'En stjerne er født'
'Vice'

Bedste instruktør

Spike Lee, 'BlacKkKlansman'
Pawel Pawlikowski , ' Kold krig ”
Yorgos Lanthimos, 'Favoritten'
Alfonso Cuaron , 'Roma' (VINDER)
Adam McKay , 'Vice'

Bedste skuespillerinde

Yalitza Aparicio , 'Rom'
Glenn Close , 'Konen'
Olivia Colman, 'Favoritten' (VINDER)
Lady Gaga , 'En stjerne er født'
Melissa McCarthy , ' Kan du nogensinde tilgive mig? ”

Bedste skuespiller

Christian Bale , 'Vice'
Bradley Cooper , 'En stjerne er født'
Willem Dafoe , 'At Eternity's Gate'
Rami Malek, 'Bohemian Rhapsody' (VINDER)
Viggo Mortensen , 'Grøn bog'

Bedste mandlige birolle

Mahershala Ali , 'Grøn bog' (VINDER)
Adam driver , 'BlackKkKlansman'
Sam Elliott , 'En stjerne er født'
Richard E. Grant , 'Kan du nogensinde tilgive mig?'
Sam Rockwell , 'Vice'

Birolle

Amy Adams , 'Vice'
Marina af Tavira , 'Rom'
Regina King , ' Hvis Beale Street kunne tale ” (VINDER)
Emma Stone , 'Favoritten'
Rachel Weisz , 'Favoritten'

Dokumentarfilm

“ Gratis solo ' Jimmy Chin , Elizabeth Chai Vasarhelyi (VINDER)
“ Hale County denne morgen, i aften ' Ramell Ross
“ Minding the Gap ' Bing Liu
“ Af fædre og sønner ' Talal Derki
“ RBG ' Betsy West , Julie Cohen

Bedste animerede funktion

Utrolige 2 ' Brad Bird
“ Isle of Dogs ' Wes Andersen
“ Mirai ' Mamoru Hosoda
“ Ralph bryder internettet ' Rich Moore , Phil Johnston
“ Spider-Man: Into the Spider-Verse ' Bob Persichetti , Peter Ramsey , Rodney Rothman (VINDER)

Bedste tilpassede manuskript

“ Balladen om Buster Scruggs ' Joel Coen , Ethan Coen
'BlackKkKlansman,' Charlie Quail , David Rabinowitz , Kevin Willmott , Spike Lee (VINDER)
'Kan du nogensinde tilgive mig?' Nicole Holofcener og Jeff Whitty
'Hvis Beale Street kunne tale,' Barry Jenkins
'En stjerne er født,' Erik Roth , Bradley Cooper, Will Fetters

Bedste originale manuskript

'Favoritten,' Deborah Davis , Tony McNamara
“ Først reformerede ' Paul Schrader
'Grøn bog' Nick Vallelonga , Brian Currie, Peter Farrelly (VINDER)
'Rom,' Alfonso Cuaron
'Vice,' Adam McKay

Bedste filmredigering

'BlackKkKlansman,' Barry Alexander Brown
'Bohemian Rhapsody,' John Ottman (VINDER)
'Grøn bog,' Patrick J. Don Vito
'Favoritten,' Yorgos Mavropsaridis
'Vice,' Hank Corwin

Bedste kinematografi

'Kold krig,' Lukasz Zal
'Favoritten,' Robbie Ryan
“ Kig aldrig væk ' Caleb Deschanel
'Rom,' Alfonso Cuaron (VINDER)
'En stjerne er født,' Matthew Libatique

Bedste fremmedsprogede film

“ Kapernaum ' (Libanon)
'Kold Krig' (Polen)
'Kig aldrig væk' (Tyskland)
'Roma' (Mexico) (VINDER)
“ Butikstyve ' (Japan)

Bedste originale sang

'All The Stars' fra 'Black Panther' af Kendrick Lamar, SZA
'I'll Fight' fra 'RBG' af Diane Warren, Jennifer Hudson
'Stedet, hvor forsvundne ting går' fra ' Mary Poppins vender tilbage ' ved Marc Shaiman , Scott Wittman 'Shallow' fra 'A Star Is Born' af Lady Gaga, Mark Ronson , Anthony Rossomando, Andrew Wyatt og Benjamin Rice (VINDER)
'When A Cowboy Trades His Spurs For Wings' fra 'The Ballad of Buster Scruggs' af David Rawlings og Gillian Welch

Bedste originale resultat

'BlackKkKlansman,' Terence Blanchard
'Black Panther,' Ludwig Göransson (VINDER)
'Hvis Beale Street kunne tale,' Nicholas Britell
'Isle of Dogs,' Alexandre Desplat
'Mary Poppins vender tilbage,' Marc Shaiman, Scott Wittman

Bedste visuelle effekter

“ Avengers: Infinity War ”
“ Christopher Robin ”
“ Første mand ” (VINDER)
“ Klar Player One ”
Solo: En Star Wars-historie

Bedste dokumentariske korte emne

“ Sorte får ', Ed Perkins
'Afslut spil,' Rob Epstein , Jeffrey Friedman
'Redningsbåd,' Skye Fitzgerald
'En nat i haven' Marshall Curry
'Periode. End of Sentence.,' Rayka Zehtabchi (VINDER)

Bedste Live Action kortfilm

'Fængsling,' Vincent Lambe
'Fauve,' Jeremy Comte
“ Marguerite ', Marianne Farley
'Mor,' Rodrigo Sorogoyen
“ Hud , ”Guy Nattiv (VINDER)

Bedste animerede kortfilm

'Dyreadfærd,' Alison Snowden, David fint
'Bao,' Domee Shi (VINDER)
'Sen eftermiddag,' Louise Bagnall
'Et lille skridt,' Andrew Chesworth, Bobby Pontillas
'Weekender,' Trevor Jimenez

Bedste lydmix

'Sort panter,' Steve Boeddeker , Brandon Proctor og Peter Devlin
'Bohemian Rhapsody,' Paul Massey , Tim Cavagin og John Casali (VINDER)
'Første mand,' Jon Taylor , Frank A. Montano , Ai Ling Lee og Mary H. Ellis
'Roma,' Skip Lievsay, Craig Henighan og José Antonio Garcia
'En stjerne er født,' Tom Ozanich , Dean Zupancic, Jason Ruder og Steve Morrow

Bedste lydredigering

'Sort panter,' Benjamin A. Burtt Steve Boeddeker
'Bohemian Rhapsody,' John Warhurst (VINDER)
'First Man,' Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“ Et stille sted ,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
'Roma,' Sergio Diaz, Skip Lievsay

Bedste produktionsdesign

'Sort panter,' Hannah Beachler (VINDER)
'Første mand,' Nathan Crowley , Kathy Lucas
'Favoritten,' Fiona Crombie , Alice Felton
'Mary Poppins vender tilbage,' John Myhre , Gordon Sim
'Rom,' Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Bedste kostumedesign

'Balladen om Buster Scruggs,' Mary Zophres
'Sort panter,' Ruth E. Carter (VINDER)
'Favoritten,' Sandy Powell
'Mary Poppins vender tilbage,' Sandy Powell
“ Mary Queen of Scots ' Alexandra Byrne

Bedste makeup og hårstyling

Grænse ' Göran Lundström og Pamela Goldammer
'Mary Queen of Scots,' Jenny Shircore, Marc Pilcher og Jessica Brooks
'Vice,' Greg Cannom, Kate Biscoe og Patricia Dehaney (VINDER)